Nasza działaność na platformie Etwinning zaowocowała nawiązaniem współpracy z nauczycielami z innych krajów europejskich- Bułgarii, Włoch, Grecji, Hiszpanii i Niemiec. W roku szkolnym 2018/19 wspólnie napisaliśmy projekt łączący naukę języka angielskiego i wiedzy o kulturze, a konkretnie o teatrze. Powstał ciekawy projekt zatytułowany "Shaping Young Europeans Through Drama", który zyskał akceptację i został przeznaczony do realizacji w ramach programu Erasmus +
w Akcji 2 –Partnerstwa Współpracy Szkół (KA229) w sektorze Edukacja Szkolna. Otrzymaliśmy dofinansowanie, dzięki któremu 30 uczniów wyjedzie zagranicę do krajów partnerskich: Bułgarii, Hiszpanii, Włoch, Grecji i Niemiec. W listopadzie 2020 również my będziemy gościć młodzież i nauczycieli z partnerskich szkół. Projekt przewidziany jest na dwa lata, w trakcie których odbędzie się sześć spotkań, na których młodzież będzie prezentować sztuki grane w języku angielskim. Pierwszy wyjazd już w grudniu! Nie możemy się doczekać! :-)

STYCZEŃ 2020
Udział uczennic II LO w międzynarodowym projekcie młodzieżowym Erasmus+ akcja 2 „Shaping Young Europeans’ Future Through Drama” – relacja z Bułgarii
We wrześniu 2019 ruszył w naszej szkole dwuletni, międzynarodowy projekt młodzieżowy w ramach Erasmus+ akcja 2 „Shaping Young Europeans’ Future Through Drama” w ramach współpracy szkół na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk. Szkolnym koordynatorem i zarazem współautorką projektu jest Agata Reichert-Zaczek. Uczniowie w projektach rozwijają kompetencje językowe, społeczne i międzykulturowe poprzez praktyczną naukę języka podczas realizowanych zagranicznych mobilności. Nasi uczniowie przygotowują adaptacje polskich sztuk w języku angielskim, które następnie prezentują publiczności na spotkaniach w krajach partnerskich.
Właśnie wróciła z Bułgarii pierwsza grupa pięciu uczennic.. II LO na spotkaniu teatralnym w Kazanłyku w Bułgarii reprezentowały: Gabriela Chechelska kl. 1t, Aleksandra Łopata kl. 1s, Martyna Fajfer kl. 1p, Agata Polek kl. 1p i Alicja Czekaj kl. 2e. Uczennice przygotowaly fragment „Zemsty” Aleksandra Fredry w wersji angielskiej. Kolejnym zadaniem była prezentacja narodowego tańca i tradycyjnej, ludowej piosenki. Tu wybór padł na poloneza i „Hej sokoły”.
Wszystkim bardzo podobały się stroje krakowskie, w których pokazały się nasze uczennice. Również postacie szlachty w sztuce Fredry wypadły bardzo barwnie w strojach wypożyczonych z Teatru Ludowego w Krakowie. Zarówno młodzież jak i nauczyciele przez tydzień uczestniczyli w warsztatch teatralnych razem z rowieśnikami z Bułgarii, Włoch, Niemiec, Hiszpanii i Grecji, poznając zwyczaje, kulturę, tańce i piosenki z innych krajów. Bralismy też udział w wycieczkach do historycznych miejsc w okolicy, zwiedzając m.in. ruiny rzymskiego teatru, cerkwie i meczety.
Zawarte w trakcie wymiany znajomości mają duże szanse zamienić się w trwałe przyjaźnie, gdyż wszystkich uczestników łączy wspólne zamiłowanie do teatru, sztuki i poznawania innych kultur. Kolejny wyjazd już w luym w trakcie ferii zimowych. Tym razem nasi uczniowie pojadą do Sewilli w Hiszpanii, gdzie na deskch szkolnego teatru odegrają niemiecką sztukę XIX- wiecznego dramarurga Georga Buchnera pt. „Leonce i Lena”.
Relacja filmowa z przedstawienia teatralnego i tańca:
"Zemsta" po angielsku
Luty 2020
Nasi uczniowie w Sewilli- sercu słonecznej Andaluzji 01.02.-08.02.2020
W drugim tygodniu ferii zimowych grupa uczniów pod opieką prof. Doroty Loos i Agaty Reichert-Zaczek pojechała na wymianę młodzieżową do Sewilli na południu Hiszpanii. Wyjazd odbył się w ramach projektu Erasmus+ Shaping Young Europeans' Future Through Drama. Jest to kolejny wyjazd naszej młodzieży- piersza grupa gościła w Bułgarii, a następna pojedzie pod koniec kwietnia do Bari we Włoszech. Uczniowie grają na scenie w języku angielskim, uczestniczą w warsztatach teatralnych i tanecznych, a także zwiedzają okolicę i poznają lokalna kulturę. W Hiszpanii pojechaliśmy na wycieczkę do Kadyksu-położonego najbardziej na południu, założonego już w starożytności miasta portowego.
Zwiedzliśmy tez starówkę Sewilli z przepiekną gotycką katedrą, w której został pochowany Krzysztof Kolumb oraz mauretański zamek z VIII w.
W trakcie warsztaów w hiszpańskim liceum Punta Verde uczniowie i nauczyciele z sześciu krajów: Hiszpanii, Grecjii, Polski, Bułgarii, Włoch i Niemiec wspólnie uczestniczyli w warsztatach na temat etwinningu, a także tak istotnych w obecnym świecie zagadnień jak wyrównywanie nierówności społecznych, ochrona środowiska czy tzw "fair trade". W zajecia włączeni byli również uczniowie niepełnosprawni, gdyż szkoła prowadzi klasy integracyjne. Podsumowaniem spotkania był dzień teatru, podczas którego uczniowie grali sztuki z partnerskich krajów. Nasza grupa przedstawiła na scenie XIX-wieczną komedię niemieckiego dramaturga romantycznego, Georga Buchnera pt "Leonce i Lena".
Całość zwieńczył wspólny występ, podczas którego uczestnicy zaśpiewali piosenkę o przyjaźni skomponowana przez niemieckich rówiesników z Solingen. Po zajęciach nie zabrakó czasu na współne wypady do miasta, podczas których nawiązywały się międzynarodowe przyjaźnie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.