Kierunek Indie



Pażdziernik 2018

Każdy z nas nosi w myślach mapę świata. Zaznacza na niej miejsca, które chce zobaczyć, miejsca, które go fascynują, choć może bojąc się nieznanego, czasem myśli o nich ze strachem. Realizując projekt „Umysł bez granic – nowoczesna szkoła w wielokulturowej Europie”, Sobieszczacy postanowili zobaczyć jedno z takich miejsc. Nawiązaliśmy kontakt z St. Mark´s Sr. Sec. Public Schools, która jest zespołem prestiżowych placówek w stolicy Indii. Nauczyciele i uczniowie z New Delhi odwiedzili nas jako pierwsi. Nasza rewizyta przypada na okres tegorocznych ferii zimowych.


Azjatyccy Goście zwiedzili Kraków, Oświęcim i Wieliczkę. Atrakcja goniła atrakcję – wizyta na Wawelu, zwiedzanie Collegium Maius, rejs statkiem po Wiśle, czy wreszcie warsztaty taneczne zorganizowane przez parę tancerzy z Cracovia Danza – to tylko niektóre z nich. Tych kilka dni uświadomiło nam, podobnie jak Herodotowi z książki Ryszarda Kapuścińkiego, że „inne światy, inne kultury to są zwierciadła, w których przeglądamy się my i nasza kultura. Dzięki którym lepiej rozumiemy samych siebie.”

Gwoździem programu podczas wizyty dla grupy z New Delhi było spotkanie grupy indyjskiej z Pierwszą Damą, która niewątpliwie ujęła młodzież swoją osobowością. Pobyt w Pałacu dopełniła wspólna fotografia z Parą Prezydencką.
Dziękujemy Rodzicom i Uczniom uczestniczącym w wymianie za zaangażowanie i gościnność. Dziękujemy naszym Sponsorom i Partnerom, którzy pomogli nam w realizacji przedsięwzięcia: restauracjom Chimera oraz Hot Chili, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, sklepowi Pamiątki.pl, „Ster - Centrum Żeglugi Wiślanej”, Cracovii Danza oraz  Pani Air Specialist z PassionFruit Sp. z o.o. 


Styczeń 2019

Wszystko mogło się zdarzyć. To wiedzieliśmy na pewno. Egzotyka tej wymiany uczniowskiej wywoływała w nas zarówno strach, jak i nadzieję na wielką przyrodę. Nasza podróż do Indii była pełna nowych doświadczeń i starych pojęć, które zdefiniowaliśmy od nowa, wiele razy byliśmy zaskoczeni, zdumieni i zachwyceni. Szok kulturowy trwa do dziś, bo tamta rzeczywistość i tamten sposób myślenia są nieporównywalne  z europejskimi standardami. 















W czasie naszej wizyty obyło się rozdanie nagród w III Międzynarodowym Konkursie Malarskim organizowanym przez szkołę St. Mark's Public School. Do konkursu, który połączony był z 19 edycją konkursu malarskiego szkoły zgłoszonych zostało 320 prac w 3 kategoriach wiekowych. Zapraszamy na relację z tego wydarzenia:




Uczniowie II LO brali udział w kategorii pt."Ludzie i ich tradycje". Zwyciężczynią 1 miejsca została Antonina Nowak a 2 miejsca - Marysia Iwan. 








Marzec 2019


18 marca w szkole odbył się Dzień Geografii. Jest to coroczne święto wszystkich Pasjonatów Geografii w Sobieskim. W tym roku hasłem przewodnim był temat "W świecie Azji". Prof. Eliza Wojtasik oraz Marta Kwasek - jedna z uczennic biorących udział w wymianie ze szkołą w New Delhi - przedstawiły zebranym Sobieszczakom wspomnienia ze swojej podróży do Indii.




Styczeń 2020


W tym roku także zostaliśmy zaproszeni przez zaprzyjaźnioną szkołę w Indiach, New Delhi, do 4 edycji międzynarodowego konkursu malarstwa on line. Myślą przewodnią w tym roku był cytat Thomas’a Merton’a:

Sztuka pozwala nam znaleźć się i zatracić w tym samym czasie.


Jest to konkurs plastyczny, w którym uczniowie prezentują swoje umiejętności, jednocześnie poszerzając swoje horyzonty. Startowaliśmy w kategorii wiekowej seniorów i mierzyliśmy się z tematem "Las", "Flora i Fauna", "Dzika przyroda i zwierzęta". W tegorocznej edycji konkurowaliśmy z 125 pracami z 8 krajów. Zgłoszenia oceniane i doceniane były przez pana Ananda Moy Banerji, oraz ponad 1600 uczniów i nauczycieli z różnych szkół w New Delhi. Prace, które zakwalifikowały się do kolejnego etapu, oceniane były przez pana Surender K. Mishra i Panią Priyanka Batra – wybitnych artystów indyjskich. Wyróżnione prace uznano za niezwykle wyraziste i głęboko stymulujące.

                                              !!! GRATULUJEMY !!!



Antoninie Nowak (2f) za zajęcie 2 miejsca



Marcie Szaflarskiej (1b) za wyróżnienie.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.