Kraków - miasto festiwali

Festiwal Kopernika (Copernicus Festival) to największy europejski festiwal naukowo-kulturalny, organizowany w Krakowie od 2014 roku. Tematem tegorocznej edycji był JĘZYK, co idealnie współgrało z najważniejszym założeniem naszego projektu, jakim jest rozwijanie kompetencji międzykulturowych oraz kształtowanie postawy tolerancji i otwartości wobec innych kultur. Uczestnicząc w wykładach, spotkaniach i pokazach filmowych, poznawaliśmy jasną i ciemną stronę języka, który - cytując organizatorów imprezy - "pozwala budować i niszczyć, zniewalać i dawać wolność, jednoczyć i wykluczać". Najwyraźniej zobaczyliśmy to chyba w filmie Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze "Papusza" i w filmie "Kieł" Jorgosa Lantimosa. Dzieła te uświadomiły nam, że każdy język tworzy odrębny, niepowtarzalny obraz otaczającego nas świata, a my widzimy ten świat w taki sposób, w jaki pozwala na to nasz język. "Kieł" pokazał również, jak język może stać się narzędziem opresji i kontroli.

Wykłady zagranicznych (anglojęzycznych) gości festiwalu - Charlesa Taylora, Paula Daviesa i Daniela Everetta - były dla uczniów znakomitą okazją do wzbogacenia słownictwa z zakresu językoznawstwa, filozofii, antropologii, archeologii, a także fizyki i kosmologii.

A profesor Elżbieta Tabakowska przekonała nas, że "wszyscy jesteśmy poetami"!
















Festiwal Miłosza (Miłosz Festival) to największe wydarzenie poetyckie w Polsce i Europie Środkowej, przyciągające najwybitniejszych polskich i europejskich poetów, tłumaczy literatury i miłośników poezji. Wśród tych ostatnich w czasie tegorocznej, ósmej, edycji festiwalu znaleźli się uczestnicy projektu "Umysł bez granic".
Obok prezentacji twórczości najważniejszych współczesnych poetek i poetów celem Festiwalu Miłosza jest stworzenie przestrzeni międzykulturowego porozumienia, forum dialogu i wzajemnej inspiracji, czyli coś, co na naszą szkolną skalę staramy się wypracować, realizując założenia naszego projektu. Otwartość Festiwalu na twórców z różnych kręgów kulturowych i toczący się w jego ramach dialog wielu języków uświadomiły nam, że poezja - czy szerzej:sztuka - może być tym, co nas łączy w naszej wielokulturowej Europie.
Ponieważ jednym z naszych działań projektowych jest doskonalenie języka angielskiego poprzez udział w wydarzeniach festiwalowych, nie mogło nas zabraknąć na spotkaniach z "gwiazdami' brytyjskiej poezji: Denis Riley i Simonem Armitage'm.






A tu możecie obejrzeć jedno ze spotkań. Enjoy West Yorkshire English!

















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.