Wolontariusze z II LO

Nauczyciel historii a jednocześnie uczestnik naszego projektu przeczytał kiedyś ustawę z dnia 22 stycznia 2010 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w której było napisane, że wolontariat we wszystkich postaciach jest przede wszystkim kwestią serca: serca, które potrafi otwierać się na potrzeby braci dostrzegając ich wzniosłą ludzką godność bez względu na wszystko. I tak do naszego projektu został włączony wolontariat sportowy, który wspierał  organizacje sportowe a wolontariusze II LO angażujący się w obszarze sportu mieli szerokie możliwości działania. 

Wolontariusze chcieli w nich uczestniczyć, aby spędzić miło czas, a przy okazji przeżyć niezapomniane chwile. Dzięki wolontariatowi sportowemu uczestniczyli w wydarzeniach sportowych, choć w innej roli- dużo odpowiedzialniejszej, czyli organizatora. W pracy wolontariusza II LO nie miał znaczenia wiek, płeć, profil klasy i umiejętności. Wystarczyła chęć i sportowa pasja. Wolontariat sportowy jest cenną formą aktywności dla młodzieży II LO nie tylko jako dla jednostki, ale także dla całego społeczeństwa Sobieszczaków. Jest on postrzegany jako szansa na rozwój aktywności i spójności społecznej oraz przyczynia się do promowania demokracji i aktywności obywatelskiej. Podkreślić należy tu wartość ekonomiczną wolontariatu sportowego, gdyż bez udziału wolontariuszy II LO koszty działalności sportowej wymagałyby dużo większego nakładu kosztów wydarzeń organizowanych przez Miasto Kraków.

Mamy świadomość, że Unia Europejska przyczynia się do wspierania europejskich przedsięwzięć w zakresie sportu „uwzględniając jego szczególny charakter, jego struktury oparte na zasadzie dobrowolności oraz uwzględniając jego funkcję społeczną i edukacyjną” oraz że istota wolontariatu sportowego została oficjalnie zawarta w Traktacie Lizbońskim – rozdz. III: Edukacja, kształcenie zawodowe, młodzież i sport – art. 165. Uznaliśmy że skoro sport operuje uniwersalnym językiem, a więc każdy, bez znaczenia z jakiej klasy jest oraz jakiego kraju pochodzi, może mieć swój cenny wkład w organizację ważnych wydarzeń sportowych  i  tak oto sport okazał się być językiem wielokulturowej społeczności Sobieszczaków oraz częścią naszego projektu.

Październik 2018

14-10-2018 dzięki nawiązanej współpracy pomiędzy naszą szkołą a Zarządem Infrastruktury Sportowej Krakowie wolontariuszami podczas tegorocznego 5 Półmaratonu Królewskiego PZU Cracovia 2018  byli  uczniowie II LO pod opieką prof. Sławomira Bieleckiego. 










Wolontariusze pracowali miedzy innymi przy depozytach.

5. PZU Cracovia Półmaraton Królewski wchodzi w skład projektu Korony Polskich Półmaratonów. Wraz z 17. PZU Cracovia Maraton i 12. PZU Biegiem Trzech Kopców, 5. PZU Cracovia Półmaraton Królewski tworzy również Królewską Triadę Biegową 2018.

Po raz kolejny meta Półmaratonu była zlokalizowana na płycie TAURON Areny Kraków. 




Kwiecień 2019
Uczniowie naszej szkoły działają również na rzecz innych. 28.04.2019 r. odbył się w Krakowie 18. PZU Cracovia Maraton. 


Młodzież pracowała pomimo bardzo złej pogody miedzy innymi przy punktach żywieniowych oraz przy punktach z napojami. Opiekunem wolontariuszy był prof. Sławomir Bielecki, który również biegł w tym maratonie. W gabinecie dyrektora II LO Marka Stępskiego odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów dla wolontariuszy i podziękowania dla opiekuna wolontariuszy.







Czy to nie jest doskonały dowód jak bardzo mamy otwarty umysł i chęć współpracy z innymi i dla innych. DZIĘKUJEMY Wam nasi Kochani Wolontariusze.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.