W Żydowskim Muzeum Galicja odbyła sie debata zorganizowana przez Pracownię Badań nad
Współczesnym Izraelem oraz Relacjami Polsko-Izraelskimi im. T. Herzla i
O. Thona (Instytut Judaistyki, Uniwersytet Jagielloński) poświęcona izraelskiej tożsamości narodowej.
Podczas spotkania paneliści omówili, jaki wpływ na kształtowanie się
tożsamości w Izraelu ma religia, syjonizm a także Holokaust. Poruszyli również zagadnienia związane ze stosunkami polsko-izraelskimi. Uczniowie mogli zadawać pytania na temat kraju, z którym nasza szkoła nawiązała współpracę.
Blog poświęcony jest upowszechnianiu treści związanych z projektem II Liceum Ogólnokształcącego im Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie realizowanym pt: Umysł bez granic - współczesna szkoła w wielokulturowej Europie i finansowanym ze środków unijnych Erasmus plus.
Strony
Strony
Strony
niedziela, 17 listopada 2019
Festiwal Kultury Żydowskiej, Antysemityzm tu i teraz. Spotkanie autorskie profersor Deborah Lipstadt
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wykładach i spotkaniach organizowanych w trakcie Festiwalu Kultury Żydowskiej. Spotkanie autorskie z profesor Deborah Lipstadt odbyło się w języku angielskim.Pani Profesor jest wykładowczynią współczesnej historii żydowskiej i studiów nad Holokaustem na Emory University. Jej książka The Eichmann Trial, Denial: Holocaust History on Trial, została wyróżniona National Jewish Book Award. Jest autorką również dwóch innych opracowań dotyczących Zagłady: Denying the Holocaust: The Growing Assault on Truth and Memory oraz Beyond Belief: The American Press & the Coming of the Holocaust, 1933–1945. Spotkanie przybliżyło młodzieży tematykę współczesnego oblicza antysemityzmu, a w szerszym znaczeniu zagrożenia płynące z postaw nietolerancji wobec innych kultur i religii. Spotkanie pozwoliło uczniom przygotować się do wizyty w naszej szkole uczniów ze szkoły w Shoham w Izraelu.

piątek, 1 listopada 2019
Ewaluacja
Na zakończenie projektu Katarzyna Kamizela i Katarzyna Kroczek przeprowadziły wśród uczestników ankietę ewaluacyjną.
Z przeprowadzonej ankiety wynika, że uczniowie bardzo dobrze rozpoznają stereotypy, zwłaszcza te dotyczące płci, narodowości czy orientacji seksualnej. (100% ankietowanych). Za szczególne źródła ich rozpowszechniania wskazują Internet (90%) i telewizję(70%), co jest bardzo ważne, ze względu na popularność tych rzeczywistości w życiu młodych ludzi. Znakomita większość ankietowanych uczniów ( 92%)uważa siebie za osoby raczej tolerancyjne, ale nie są oni zadowoleni ze swojego najbliższego otoczenia. Uważają, że , zarówno w gronie rówieśników(80%), jak i w szkole(60%) można jeszcze wiele zrobić w temacie tolerancji, uprzedzeń i zapobiegania dyskryminacji. Bardzo pozytywnie jednak ocenili działania podjęte w zakresie projektu Erasmus Plus (zwłaszcza warsztaty oraz filmy). Zadeklarowali, że chętnie wezmą udział w dalszych przedsięwzięciach walczących ze stereotypizacją( 99%), co daje nadzieję na powolne zmienianie się mentalności młodego pokolenia i tworzenie się lepszego społeczeństwa .
Polak a ...otwartość i tolerancja?
W roku szkolnym 2018/2019, w ramach lekcji języka polskiego, uczniowie klas 2P1, 2a,2eh poznawali problematykę otwartości i i tolerancji w tekstach kultury. Katarzyna Kamizela i Katarzyna Kroczek przeprowadziły cykl lekcji przybliżających te idee w życiu Tadeusza Kościuszki oraz twórczości C. K. Norwida oraz Jana Pawła II. W cyklu lekcji wykorzystano poezję i listy C. K. Norwida oraz fragmenty "Pamięci i tożsamości "Jana Pawła II.
Cyprian Kamil Norwid
DO OBYWATELA JOHNA BROWN
(Z listu pisanego do Ameryki w 1859, listopada) Przez Oceanu ruchome płaszczyznyPieśń Ci, jak mewę, posyłam, o! Janie... Ta lecieć długo będzie do ojczyznyWolnych - bo wątpi już: czy ją zastanie?...(...)
Więc, nim kapelusz na twarz Ci załamią,By Ameryka, odpoznawszy syna,Nie zakrzyknęła na gwiazd swych dwanaście:"Korony mojej sztuczne ognie zgaście,Noc idzie - czarna noc z twarzą Murzyna!"...
Klasowe konkursy krasomówcze w obronie kogoś lub czegoś
W roku 2018/2019 w grupie 2Peh odbył się klasowy konkurs krasomówczy zainspirowany przemówieniem M.Lutera Kinga "Mam marzenie". Uczniowie wygłosili mowy w obronie kogoś lub czegoś. W skład jury wchodzili wybrani przedstawiciele klasy 2Peh oraz nauczyciel języka polskiego- Katarzyna Kamizela. Jury najwyżej oceniło wystąpienie Marty Kwasek.
18 X 2019r. odbyła się kolejna edycja tego konkursu w grupie P11. I miejsce przypadło ex aequo
Oliwii Leśniewskiej oraz Wiktorii Marczykiewicz.
Spotkanie z Innym w tekstach kultury podczas lekcji języka polskiego.
W roku szkolnym 2018/2019 w klasie 2a i 2eh oraz w roku szkolnym 2019/2010 w grupie P11 odbyły się lekcje języka polskiego na temat etnocentryzmu. Uczniowie poznali fragmenty tekstów D. Defoe i R. Kapuścińskiego, a następnie wzięli udział w klasowej dyskusji na temat sposobów widzenia Innego.
Widzimy więc, że sposób rozumowania białego człowieka prowadzi donikąd. Gorzej! Biały
człowiek, ustaliwszy, że przyczyną wypadku i śmierci Sebui były złe hamulce, sporządza o tym
protokół i zamyka sprawę. Zamyka! Kiedy ona w tym momencie powinna się właśnie zacząć! Bo
Sebuya zginął, gdyż ktoś na niego rzucił czary. To jest proste i oczywiste. Nie wiemy natomiast, kto
był tym sprawcą, i to właśnie musimy teraz ustalić.
R. Kapuściński, Heban
Cykl lekcji o ksenofobii i stereotypach kulturowych
W roku szkolnym 2018/2019 oraz 2019/2020, w ramach projektu "Umysł bez granic", uczniowie klas 1e, 1c, 2a, P11, pod kierunkiem Katarzyny Kamizeli i Katarzyny Kroczek, uczestniczyli w cyklu lekcji poświęconych "Spotkaniom z Innym". Lekcje stały się okazją do dyskusji nad problemami ksenofobii, etnocentryzmu oraz stereotypów kulturowych.
czwartek, 31 października 2019
Wręczenie dyplomów i nagród zwycięzcom
w Szkolnym konkursie na plakat do filmu "Green book"
31 X 2019r. w gabinecie pana dyrektora Marka Stępskiego odbyło się ogłoszenie wyników oraz wręczenie dyplomów i nagród książkowych zwycięzcom Szkolnego konkursu na plakat do filmu "Green book". I miejsce zdobyła Hanna Edenmüller. Wyróżnienia otrzymali: Maria Iwan, Wiktoria Chrustek i Wiktoria Ligęza oraz Michał Walewski.
środa, 30 października 2019
Otrzymaliśmy Europejską Odznakę Jakości
Nasza szkoła otrzymała po raz pierwszy Europejską Odznakę Jakości eTwinning za prace przy dwóch projektach eTwinning pt: "STREET ART AROUND EUROPE" oraz " Stories in ACTion". Oznacza to, że nasza praca została oceniona jako reprezentująca najwyższy europejski poziom.
W związku z tym otrzymaliśmy certyfikaty, a nasze projekty zostały pokazany w specjalnym miejscu na europejskim portalu.
piątek, 4 października 2019
Umysł bez granic w mediach
W najnowszym numerze "Jedynki" - pisma lokalnego, wydawanego przez Dzielnicę Pierwszą Stare Miasto - znalazł się tekst o naszym projekcie! Oto link do internetowego wydania:
sobota, 28 września 2019
Projekt eTwinning - English is easy when we learn together
W tym roku szkolnym grupa 2C3 realizowała będzie założenia projektu pt.:
" English is easy when we learn together".
Pracować będziemy oczywiście w międzynarodowym gronie.
Tematem tego projektu jest integracja w zakresie 4 umiejętności językowych. Uczniowie będą
zachęcani do używania języka angielskiego w kontekście komunikacji międzynarodowej współpracy
w celu osiągnięcia wspólnych założeń projektowych. W ramach tego projektu będziemy tworzyli
wspólny program do współpracy z partnerami oraz rozwijania umiejętności czytania, pisania,
słuchania i mówienia przez uczniów w języku angielskim.
Ponadto, chcemy poprawić swoje uczenie się za pomocą narzędzi edukacyjnych i przygotować
ćwiczenia, aby zaangażować uczniów w proces uczenia się, przypisując im kreatywność. Uczniowie
będą komunikować się za pośrednictwem cyfrowego i bezpiecznego miejsca pracy
zaproponowanego przez
Radę Europy, zwanego Twinspace. Będą mogli wymieniać się
po angielsku z innymi członkami projektu,
prowadzić wideokonferencje itp.
Plan projektu
poniedziałek, 23 września 2019
Dzieci pokochały Maltę
Okazuje się, że nasze wizyty w szkołach poświęcone Malcie i historii Zakonu Kawalerów Maltańskich przyniosły wymierne rezultaty. Właśnie dotarła do nas informacja, że uczniowie Pani Joanny Wojciechowskiej - Czach ze szkoły na Osiedlu Oświecenia postanowili w czasie Dnia Języków Obcych zaprezentować Maltę. Chcą opowiedzieć swoim kolegom nie tylko o dwóch językach urzędowych, którymi posługują się mieszkańcy tej wyspy, ale również zainscenizować wybrane wydarzenie z historii i podzielić się ciekawostkami dotyczącymi warunków geograficznych, obyczajów i kuchni.
Z przyjemnością przekażemy im zgromadzone informacje i pomożemy w przygotowaniu prezentacji.
Życzymy, aby koleżanki i koledzy z innych klas byli tak wdzięcznymi słuchaczami, jak uczniowie na poniższym zdjęciu w czasie naszych gościnnych zajęć.
Trzymamy za Was kciuki!
niedziela, 22 września 2019
Malta - wspomnienie, które powraca z każdym zapachem i smakiem.
Wakacyjne podróże po wyspach na Morzu Śródziemnym przywołały wspomnienie Malty.
I tak z perspektywy pobytu w różnych miejscach utwierdzam się w przekonaniu, że jedną z najciekawszych atrakcji Malty jest Kuchnia - świadomie pisana przez duże K.
Zbadałam ją z każdej strony. Począwszy od ziół, warzyw, owoców, produktów regionalnych, po bogactwa Morza Śródziemnego we wszystkich odsłonach.
Legendarny niedzielny targ w Marsaxlokk stał się dla mnie źródłem rozległej wiedzy o zwyczajach kulinarnych mieszkańców Malty.
Po godzinnym oczekiwaniu na autobus i porównywalnie długiej podróży dotarłam na miejsce.
To co zobaczyłam, przerosło moje oczekiwania.
Stragany uginały się od owoców i warzyw...
Najbardziej zaintrygowała mnie dotychczas nieznana opuncja figowa, zwana po maltańsku: lanġas tax-xewk. Bardzo słodki i soczysty owoc...
Z podziwem patrzyłam na różnorodność ryb i owoców morza.
krewetki,
awraty...
Dużą atrakcją były dla mnie również ośmiornice.
Pływające....
jak i doskonale przyrządzone...
Istotnym elementem kuchni maltańskiej są świeże zioła, o których bardzo ochoczo i z ogromnym zaangażowaniem opowiadają sprzedawczynie.
Prym wiodą tymianek, ostropest i kmin rzymski. Ten ostatni jest bardzo intensywny, a co szczególne dodawany jest nawet do słodyczy.
No i oczywiście oliwki we wszystkich odsłonach.
Zawsze ciepłe i świeże. Fenomenalne...
I tak z perspektywy pobytu w różnych miejscach utwierdzam się w przekonaniu, że jedną z najciekawszych atrakcji Malty jest Kuchnia - świadomie pisana przez duże K.
Zbadałam ją z każdej strony. Począwszy od ziół, warzyw, owoców, produktów regionalnych, po bogactwa Morza Śródziemnego we wszystkich odsłonach.
Po godzinnym oczekiwaniu na autobus i porównywalnie długiej podróży dotarłam na miejsce.
To co zobaczyłam, przerosło moje oczekiwania.
Stragany uginały się od owoców i warzyw...
...który można spotkać na Malcie praktycznie wszędzie.
Bardzo popularne na Malcie są lampuki i łososie,
krewetki,
awraty...
i małże.
Dużą atrakcją były dla mnie również ośmiornice.
Pływające....
jak i doskonale przyrządzone...
Istotnym elementem kuchni maltańskiej są świeże zioła, o których bardzo ochoczo i z ogromnym zaangażowaniem opowiadają sprzedawczynie.
Prym wiodą tymianek, ostropest i kmin rzymski. Ten ostatni jest bardzo intensywny, a co szczególne dodawany jest nawet do słodyczy.
No i oczywiście oliwki we wszystkich odsłonach.
Nie można nie wspomnieć o doskonałych maltańskich pasticcio - ciepłych, słonych i słodkich drożdżówkach nadziewanych groszkiem zielonym, szpinakiem, szynką, serem i mięsem
lub konfiturami. Można je kupić praktycznie na rogu każdej ulicy i o każdej porze doby.
Maltański biały, pszenny chleb ...
niezmiennie skłania do pożądliwego rozglądania się za miodem figowym i dżemem opuncjowym.
Z dań obiadowych najbardziej zapadło mi w pamięć maltańskie pesto
oraz maltańska potrawa narodowa...
fenek czyli królik.
Podawany w warzywach, z czosnkiem, polany pachnącą oliwą.
Na szczególną uwagę zasługują słodycze - nadziewane migdałami, orzechami...
przysmak cytrynowy z waniliowym kremem
mus czekoladowy z puszystą śmietanką
i delikatne, kruche kminkowe ciasteczka :)
***
Moja kulinarna podróż sentymentalna po Malcie powoli dobiega końca
Jestem jednak przekonana, że doświadczenia tam zdobyte, spotkani ludzie będą tak jak maltańskie smaki i zapachy wracały w nieoczekiwanych momentach, aby przywołać uśmiech, wzruszenie lub wywołać zawrót głowy...
...tak jak zawrócił mi w głowie przygodny podróżny...
który żagnając się z Maltą, usiadł nieoczekiwanie do fortepianu, stojącego w hali odlotów i zaczął grać "Imagine" Lennona.
I tak wyobraźnia działa do dzisiaj, nieoczekiwanie, w różnych zakątkach świata przywołuje fakty, wspomnienia, ustawia je w różnych konfiguracjach, zderza z teraźniejszością. Każe snuć plany na przyszłość.
***
Październikowy pobyt na Malcie, na który pozwolił mi udział w projekcie Erasmus+, pozostawił w moim umyśle niezatarte wspomnienia. Stał się wyzwaniem, ciekawą przygodą, ważnym doświadczeniem, które - jak widać - prawie po roku próbuję przelać na papier i uporządkować.
Doskonale jednak zdaję sobie sprawę, że nie wszystko da się ujarzmić i okiełznać.
Dzięki temu z ogromnym zapałem i radością uświadamiam sobie, że
UMYSŁ POZOSTAJE BEZ GRANIC!!!
Subskrybuj:
Posty (Atom)