Uczniowie II LO poznają rytuały cielesne plemienia Nacirema
Uczniowie klasy 1e oraz grupy P11 pod opieką prof. Katarzyny Kroczek oraz prof. Katarzyny Kamizeli 22 III 2019 r. wzięli udział w warsztatach pt. "Różnorodność- Tolerancja - Szacunek" . Spotkanie odbyło się w Żydowskim Muzeum Galicja i było prowadzone przez wykwalifikowanego edukatora, pracownika Działu Edukacji.
Podczas warsztatów uczniowie zapoznali się z rytuałami cielesnymi wśród Nacirema, odkryli, że są one po prostu odzwierciedleniem zachowań współczesnych ludzi, rozmawiali na temat piramidy nienawiści, rozważali, co podtrzymuje i co powstrzymuje dyskryminację, wyszukiwali przykłady stereotypów funkcjonujące w naszej kulturze, obejrzeli zdjęcia z II wojny światowej ukazujące drogę od negatywnych komentarzy, poprzez unikanie, dyskryminację, ataki fizyczne do eksterminacji. Młodzież zauważyła, że nie każdy negatywny komentarz kończy się dyskryminacją, ale eksterminacja zawsze zaczyna się od negatywnych komentarzy.
Dokonywany przez wszystkich codzienny rytuał cielesny, zawiera także specjalny ryt związany z ustami. Chociaż ludzie ci są tak bardzo pedantyczni w swej dbałości o usta, ryt ten zawiera praktykę, która może w nieprzygotowanym obcokrajowcu wywołać niesmak. Mówiono mi, że rytuał ten polega na wkładaniu do ust małej wiązki świńskich włosów wraz z pewnym magicznym proszkiem, a następnie wykonywaniu tą wiązką ściśle określonej serii gestów.
Horace Miner
Rytuały cielesne wśród Nacirema
Widzę, że Muzeum Galicja ma nietuzinkową ofertę edukacyjną. Rytuały cielesne, jak się okazuje, to nie tylko przeszłość, ale również teraźniejszość.
OdpowiedzUsuń