wtorek, 2 lipca 2019

Nie tylko Zakon Kawalerów Maltańskich. Czas podsumowań


Nasze działania w ramach projektu skupiły się na poznaniu historii i teraźniejszości Zakonu Kawalerów Maltańskich. Ten owiany mgłą tajemnicy zakon powstał w trakcie wypraw krzyżowych, jednak w czasach późniejszych kilkakrotnie zmieniał swą siedzibę. Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników św. Jana z Jerozolimy, z Rodos i z Malty, bo tak brzmi oficjalna nazwa zakonu, był związany z Jerozolimą, a po jej upadku kolejno z Cyprem, Rodos i od XVI wieku z Maltą. Stąd nasz wybór Malty jako miejsca, w którym po dzień dzisiejszy znajdują się siedziby zakonu oraz miejsca związane z jego historią i działalnością. 









Odwiedziłyśmy te miejsca, a wykonane przez nas zdjęcia posłużyły jako materiał ikonograficzny do przygotowanie prezentacji multimedialnej, którą zaprezentowałyśmy uczniom gimnazjum i szkoły podstawowej w ramach Dnia Otwartego II LO 4 kwietnia 2019 roku.


Dzieje Zakonu Kawalerów Maltańskich zostały przez nas opracowane w postaci quizu, który był jednym z elementów spotkania z uczniami Szkoły podstawowej nr 85 i Gimnazjum nr 39  Krakowie. Obie placówki znajdują się na terenie Dzielnicy XV i należą do parafii bł. Maksymiliana Marii Kolbego. 
 






Wybór nasz nie był przypadkowy, ponieważ w kościele parafialnym znajdują się dokumenty związane z charytatywną działalnością Andrzeja Ciechanowieckiego – Rycerza Zakonu Kawalerów Maltańskich. Warto wspomnieć również o tym, że Andrzej Ciechanowiecki w znacznym stopniu przyczynił się do budowy kościoła oraz sfinansował rzeźby projekty prof. Gustawa Zemły, które zdobią wnętrze świątyni.


O osobie Andrzeja Ciechanowieckiego oraz jego działalności napisałyśmy artykuł, który został opublikowany w internetowym wydaniu gazety "Ślad”.



Oprócz prezentacji poświęconej Zakonowi Kawalerów Maltańskich przygotowałyśmy również materiały multimedialne, które zatytułowałyśmy „Maltańskie impresje”. Znalazły się one wśród innych efektów działania projektu na stronie internetowej szkoły.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.