29 kwietnia 2019 roku uczniowie klasy 1c wzięli udział w kolejnym z serii warsztatów poświęconych walce z uprzedzeniami, stygmatyzacją innych i wykluczeniem. Warsztaty odbyły się w Muzeum żydowskim "Galicja " ( Kraków ul. Dajwór 18).
Wzmocniły one u uczniów postawę tolerancji i szacunku w odniesieniu do mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych. Młodzież uczyła się, na czym polega "mowa nienawisci", jak odpowiedzialnie korzystać z wolności słowa, szanując prawa i wolność innych ludzi, ich kulturę i obyczaje.
Blog poświęcony jest upowszechnianiu treści związanych z projektem II Liceum Ogólnokształcącego im Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie realizowanym pt: Umysł bez granic - współczesna szkoła w wielokulturowej Europie i finansowanym ze środków unijnych Erasmus plus.
Język odzwierciedla nasze poglądy, uprzedzenia, lęki. Wydaje mi się, że wartością takich warsztatów jest uświadomienie młodym ludziom, że wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością za nie. Najpierw pojawia się słowo, potem idzie za nim czyn. Słowo może ocalić, ale może również zabić, o czym niestety przekonaliśmy się niejednokrotnie.
OdpowiedzUsuń